Akıl Fikir

Trans kimliği, heteroseksüel merakının ilhamıdır


Kadın kimliğini yaratabilmek için militarizm, erkek şiddeti, eğitimim, aile vb. konforları reddedip dezavantajlı bir grubun saflarına geçmeyi göze aldım. Annem babamı bana karşı doldurdu ve beni sokağa attırdı.  Pozitif iktidar elde edebileceğim rolleri bana ısrarla sunulmasına karşın reddettim. Karşılığında sokaktaki çöplükten beslenmek zorunda kaldım. Yaşam hakkım riske girdi. Ama hiç biri, feministlerin kadınlık iddiamıza vurduğu darbe kadar yıkıcı olmadı. Feministler bizim kadın kimliğimizi yabancılaştırdı. Kendimi kadın gibi hissettiğim andan itibaren, kadın kimliğimi yaratabilmek için çok emek harcadım.

Homofobi ve transfobiyi erkekler biyolojik kadın kimliklerinden öğrenmekteler. Kadınlar günün geç saatlerinde ya da farklı saatlerinde sokağa çıkamıyorlar, o saatleri yaşayamıyorlar. Erkeklerinin benle o saatte neler yaptığını merak ediyorlar. Aslında, biyolojik kadınlar ile aynı piyasada yarışıyoruz. Erkekler söz konusu olduğunda, değer yargılarının (toplumun ahlaki dogmalarının) yarattığı imgelere sığınmanın konforunu tercih eden biyolojik kadınlar beni rakip görmekteler. Feminist kadınlar bir stereotip olarak, erkeğine yemek pişirmekte, çocuğuna bakmakta, onu cinsel açıdan tatmin etmeye çalışmakta. Gündüz çocuğunu okula, erkeğini işe gönderdikten sonra kalan vaktinde feminizmi savunmakta.

Bu biçimi ile feminist aktivist kadınların bazılarına iki yüzlülük eleştirisi getirilebilir. Sen feminist kadın, erkeğe karşı argüman geliştirmemi istiyorsun benden; ama ancak kocanı pışpışlayıp erkeklik algısını ve  iktidarını güçlendirdikten sonra, hareketimizi teşrif buyuruyorsun. Erkek bana geldiğinde iktidarı takviye edilmiş bir halde geliyor. Ama bunun sonuçları bilinçaltına kaçmış psikopatolojik tezahürlerle sınırlı kalmıyor. Ben öldürülüyorum sokakta. En leş seks benim günde 30 kişi ile birlikte olmam ise paramı bundan kazanır zevk alırım. Sen feminist kadın, konforlu bir yaşam için bir erkekle bir ömür seks yaparak kendi koşullarını yaratıyorsun. Sen seks işçiliğini aslında bir ömür boyu tek kişi ile yapıyorsun. Aynı zamanda bu işi ucuza yaptığın için rayiçleri düşürüyorsun. Liberalleşmiş bir rekabet piyasası istemek, benim hakkım değil mi?

Onları (yani "feminist imgesi"nin taşıyıcılarını) rahatsız edebilecek önemli bir başka nokta da, benim erkeğin şifrelerini daha iyi biliyor olmam. Erkeğin iktidarını kadınlar üretmekteler. Erkeklik algısını yükselten şey bir yandan da toplum ahlakı. Erkek, ancak benimle bazı şeyleri merak etmeye başladı. Örneğin, anal seksten aldığım hazzı merak etmeye başladı. Trans kimliği, heteroseksüellerdeki bu merakın ilhamıdır. Erkek cinsiyeti beni bütün anahtarları çalıştıran bir kilit gibi kullanır. Heteroseksüel bir erkek anal seks yapan olmak için, eşcinsel erkek anal seks yaptıran olmak için. Yanısıra  biyolojik bir kadın da  oral veya  normal seks için benimle olabilir. Ancak sistem biyolojik kadının benle birlikteliğini hiç onaylamıyor. Onu fahişe beni ise pezevenk olarak mahkum ediyor.

Ben biyolojik kadının erkekliği üretmesinin her hali ile karşılaşırım. Erkekten transın nasıl satın alındığını öğrenen kadın beni de satın alabilir. Kadınlar da erkekler de benimle olurlar. Kadın ise ego için erkeği silebilmek için beni kullanıyor.

Erkeğin beni tercih etme nedenleri ise, biyolojik kadının cinsel devrimini yapamamış olması. Biyolojik kadının ahlakla, namusla, dinle  kendini örmüş ve korumakta olması. Bu, erkekleri kadınlardan uzaklaştırabiliyor. Erkek kaprisle de uğraşmak istemiyor. Sadede gelelim istiyor. Oysa benim kadın hallerimi hem de erkeklikten kalan yanlarımı sömürebilecek. Bir yandan da bana düşman oluyor aslında. Bir kadın hoşlanmadığı bir şey yaptığında onu bir tokatla gönderebilirken benimle dövüşmesi gerekiyor. Hatta beni bıçaklamak zorunda kalıyor.

Kıçı olan bir erkek aslında potansiyel dönmedir. Ben erkeğin erkekliğini zan altında bırakıyorum. Götün açılmazlığı açılınca, sikilmenin keyfini bir ibneden öğrenip merak ediyor ve bir kere deniyorsa ibne oluyor. Bana gelen erkek aslında bir ibnedir. Ben erkeği heder edip, erkeklik imgesini bozup "Senden dışarıya çıkan şey işte budur" demişim… Senden sadece asker bir militarist çıkmak zorunda değil, renkli kıyafetler giyen güzel görünebilecek bir yanın var demişim.

Not: Konuşma notları, Sultan Sahin ve Yusuf Al tarafından yazı haline getirildi.

Eylem Günlüğü